روزاسه

روزاسه

روزاسه عبارت است از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت (معمولاً گونه‌ها، بینی و پیشانی). بیماری هر دو جنس (به خصوص افراد با رنگ روشن پوست) را درگیر می‌کند . سن بروز معمولاً ۳۰ تا ۶۰ سال است.

علائم روزاسه:
پوست خشک/ وجود قسمت های خشک در پوست
منافذ بزرگ شده
برآمدگی پلک چشم
اختلال در دید
سوزش پوست
بینی متورم
قرمزی و برآمدگی عروق صورت

گاه ضایعات در گردن، کتف، گوش و سینه نیز مشاهده می‌شوند. ممکن است قرمزی و تورم پوست همزمان با سایر ضایعات پوستی مانند تلانژکتازی (برجسته شدن عروق)، پوسچول و پاپول باشد. درگیر شدن گسترده بینی، که بیشتر در آقایان دیده می‌شود، به رینوفیما (rhinophymaa) معروف است.
در افراد با پوست روشن و بور و کسانی که صورتشان به راحتی سرخ می‌شود این اتفاق بیشتر می‌افتد در مراحل ابتدایی بیماری خودبخود عود و بهبودی نشان می‌دهد ولی اغلب پیشرفت کرده و سالها ادامه می‌یابد. در خانمها شایعتر از آقایان‌ است‌، اما در آقایان‌ شدیدتر است‌.

دلایل ایجاد روزاسه:
اختلال در سیستم ایمنی بدن
اختلال در سیستم عصبی بدن
ژنتیک
استرس
غذا های داغ و تند
مصرف الکل
حضور انگل های دمودکس

طبق تحقیقات انجمن جهانی روزاسه در سال 2007،انگل دمودکس فولیکولوروم به عنوان عامل و یا تشدید کننده ی روزاسه شناخته شد. محققین دریافتند که این انگل ها توسط باکتری که با خود حمل می کنند و پس از مرگ خود روی بدن ما آن را آزاد می کنند سبب ایجاد عفونت و کاهش سیستم ایمنی بدن و در نهایت روزاسه می گردند، نام این باکتری باسیلوس اولرونیوس می باشد.

خوشبختانه با تکنولوژی مایت سولوشن و استفاده از دستورالعمل ها این مشکل برطرف خواهد شد.

جهت سنجش تراکم مایت های دمودکس و میزان آن از تست آنلاین دمودکس استفاده بفرمایید.