بلفاریت

بلفاریت

بلفاریت التهاب شایع در لبه های پلک ها و فولیکول های مژه است.

این بیماری شایع؛ دو فرم اصلی به نام “بلفاریت قدامی” و “بلفاریت خلفی” دارد و اغلب طولانی مدت است ولی خوشبختانه نمی تواند به طور دائمی به بینایی آسیب بزند.

بلفاریت امکان دارد التهاب در خود پلک ها، مژه ها، غدد چربی میبومین (غددی که ترشحات آن ها، حرکت پلک را آسان می کند) و ملتحمه چشم (روی سفیدی چشم) نیز دیده شود.

صرف نظر از نوع آن، علائم این مشکل عبارتند از: خارش، سوزش، اشک ریزش، احساس جسم خارجی، پوسته پوسته شدن (روی مژه‌ها و در گوشه چشم و یا روی پلک)، خشکی و قرمزی لبه‌های پلک.

در بلفاریت دمودکس که شاخه ای از “بلفاریت قدامی” است، موجودات ریزی بنام مایت ( دمودکس فولیکلروم ) و ضایعات آنها سبب بسته شدن فولیکول های ریشه مژه ها می شود که در بعضی موارد ممکن است با ضایعات دیگر پوستی مثل روزاسه وبلفاریت همراه شود.

محصولات گیاهی و ضد دمودکس آنجکس میتواند برای رفع این نوع بلفاریت موثر باشد .

نوع دیگری از این دمودکس بنام دمودکس برویس وجود دارد که در غدد چربی پوست و لبه های پلک یافت می شود ،که ممکن است عاملی در بروز علائم بلفاریت باشند .

گرچه وجود این مایت های کوچک در هر فردی شایع است ، محققین بر این عقیده اند بعضی افراد به علت آلرژی های غیر معمول یا واکنش های سیستم ایمنی التهاب زا دچار بلفاریت دمودکس می شوند .

دمودکس‌ها از طریق سه مکانیسم در ایجاد آن نقش دارند:

آسیب مستقیم:

مایت‌های دمودکس به ویژه دمودکس فولیکولاروم از سلول‌های اپیتلیال فولیکول مو تغذیه می‌کنند و باعث تخریب فولیکول و ایجاد مژه‌های بدفرم می‌شوند. همچنین خراش‌های کوچکی که توسط حرکت دمودکس‌ها به وجود می‌آید منجر به ایجاد شوره استوانه‌ای می‌شود.

از طرف دیگر دمودکس برویس می‌تواند به صورت مکانیکی غدد میبومیا را مسدود کند و سبب کاهش لیپید اشک و ایجاد واکنش گرانولوماتوزی شود.

حامل باکتری:

مایت‌های دمودکس با حمل باکتری‌های استرپتوکوکوس و استافیلوکوکوس بر روی سطح خود در ایجاد گل مژه نقش دارند.

واکنش ازدیاد حساسیت:

پروتئین‌های درون دمودکس مایت سبب تحریک پاسخ‌های التهابی میزبان می‌شوند و در ایجاد التهاب پلک نقش دارند.
این مشکل مربوط است به انگل دمودکس مایت و تراکم آنها. خوشبختانه با تکنولوژی مایت سولوشن آنجکس این مشکل به طور کامل حل شده است.
جهت تراکم دمودکس مایت ها و مشکلاتی که بوجود می آورند می  توانید از تست آنلاین تراکم دمودکس استفاده بفرمایید.